Growatt SPF5000TL HVM-P 1 5Kw Hybrid Residential Solar Inverter
KSh 180,000.00 Original price was: KSh 180,000.00.KSh 125,000.00Current price is: KSh 125,000.00.
Description
Specifications
Growatt SPF 5000TL HVM-P 5kVA/5kW 48V Hybrid Inverter with WiFi
Leading–edge Technology
The integrated MPPT charge controller
- It can work with Battery or without a battery
- Maximum PV input voltage up to 500VDC
- Configurable grid or solar input priority
- Optional WIFI/ GPRS remote monitoring
- Parallel for scalability
Specifications
General
- Model: SPF 5000TL HVM-P.
- Battery voltage: 48VDC.
Inverter Output
- Waveform: Pure Sine-Wave.
- Rated Power: 5000VA/5000W.
- Parallel Capability: Yes, 6 units.
- AC Voltage Regulation (Battery Mode): 230VAC ± 5% @ 50/60Hz.
- Surge Power: 10000VA.
- Efficiency (Peak): 93%.
- Transfer Time: 10 ms (For Personal Computers); 20 ms (For Home Appliances).
Solar Charger
- Maximum PV Array Power: 4500W.
- MPPT Range @ Operating Voltage: 60VDC ~115VDC.
- Standby Power Consumption: 2W.
- Maximum PV Array Open Circuit Voltage: 145VDC.
- Maximum Efficiency: 97%.
- Maximum Solar Charge Current: 80A
AC Charger
- Charge Current: 60A.
- AC Input Voltage: 230 VAC.
- Selectable Voltage Range: 170-280 VAC (For Personal Computers); 90-280 VAC (For Home Appliances).
- Frequency Range: 50Hz/60Hz (Auto sensing)