EcoFlow Delta Max 1600 Portable Power Station (DELTAMAX1600-UK)
KSh 165,000.00 Original price was: KSh 165,000.00.KSh 149,999.00Current price is: KSh 149,999.00.
- 2-6kWh expandable capacity for home backup
- 2000W Output to power up to 13 devices
- Power 2500W appliances with X-Boost on
- Charge 0-80% in just 65 minutes
- Solar charge in as fast as 2.5 hours
- Smart App control
EcoFlow Delta Max 1600 Portable Power Station – 1612Wh | 2000W Output | Expandable Power Backup
Product Features
Expandable Battery Capacity
High-Power Output for Multiple Devices
With a powerful 2000W AC output (4600W surge), the Delta Max can run over 90% of household appliances. The X-Boost function supports devices up to 2500W without risk of overload.
Dual Charging Technology
Solar Panel Compatibility
Charge via solar with up to 800W of input power. Compatible with EcoFlow Solar Panels (11–100V, 13A Max). Achieve full charge in as little as 2.5 hours using 2x 400W panels.
Emergency Power Supply (EPS)
Built-In Battery Management System (BMS)
Smart App Control
Product Specifications
- Battery Capacity: 1612Wh
- Battery Chemistry: NCM (Nickel Cobalt Manganese)
- Cycle Life: 500 cycles to 80% capacity
- Weight: 22 kg
- Dimensions: 49.7 x 24.2 x 30.5 cm
- AC Output: 4 × 230V Pure Sine Wave, 2000W total (Surge 4600W)
- X-Boost Output: Supports up to 2500W appliances
- USB-A Output: 2 × 12W standard
- USB-A Fast Charge: 2 × 18W (5V/9V/12V)
- USB-C Output: 2 × 100W Max
- Car Power Output: 1 × 12.6V, 10A, 126W Max
- DC5521 Output: 2 × 12.6V, 3A
- AC Charging Input: 220–240V, 50/60Hz, 10A, 1600W Max
- Solar Charging Input: 11–100V, 13A Max, 800W Max
- Car Charging Input: 12V/24V supported
- Wi-Fi & Bluetooth Connectivity: Yes
- Operating Temperature: -20°C to 45°C (discharge), 0°C to 45°C (charge)